postheadericon Warunki lokalowe, wymagania Sanepidu i budowlane

Bez względu na to czy zakładamy niepubliczne przedszkole na wsi czy w mieście musimy spełnić odpowiednie wymogi lokalowe, sanitarne i budowlane. W związku z tym konieczne jest uzyskanie zaświadczenia z Sanepidu, od architekta oraz od Straży Pożarnej.

Lokal przeznaczony na przedszkole ma być całkowicie bezpieczny z punktu widzenia warunków budowlanych, sanitarnych oraz przeciwpożarowych. Wszystkie te kwestie są uregulowane odpowiednimi przepisami prawa budowlanego. Z punktu widzenia optymalnej ochrony przeciwpożarowej lokal powinien spełniać przepisy takie jak szpital albo być umieszczony na parterze, w jednym lokalu ma przebywać jedna grupa dzieci, ma posiadać dwa wyjścia ewakuacyjne oraz gaśnicę 4 kg. Przynajmniej połowa okien ma się otwierać. Istotne jest również to, żeby każda 5-osobowa grupa dzieci miała do dyspozycji co najmniej 16 m² powierzchni. Wysokość pomieszczeń powinna wynosić przynajmniej 2,5 m. Do pokrycia ścian należy użyć materiałów nietoksycznych, które będzie można wyczyścić w łatwy sposób. Oczywiście powinny estetycznie wyglądać. Odkryte grzejniki powinny pozwalać na utrzymanie w pomieszczeniu temperatury nie spadającej poniżej 20ºC. Ważne jest, aby pomieszczenie było odpowiednio nasłonecznione. Na 15 dzieci powinna być chociaż jedna toaleta i umywalka. Poza tym w przedszkolu ma być szatnia, osobne pomieszczenie przeznaczone na trzymanie w nim środków chemicznych niezbędnych do utrzymania czystości. Warto pomyśleć o placu zabaw na zewnątrz.

Wszystkie krzesła, stoliki, szafki, wieszaki oraz inne meble czy elementy wyposażenia przedszkola powinny być dostosowane swoją wysokością i rozmiarami do wieku dzieci, a także posiadać certyfikaty świadczące o tym, że są w pełni bezpieczne. Właściwe dopasowanie wysokości i do wieku dzieci dotyczy również toalet oraz umywalek, które poza tym powinny być utrzymywane w należytej czystości. Jeśli posiłki przygotowywane są na miejscu niezbędna jest kuchnia urządzona zgodnie z wymaganiami sanitarnymi – oddzielne pomieszczenia do przygotowywania posiłków i mycia naczyń, osobne wejście dla dostawców, wentylacja. Wszystkie zabawki, którymi dzieci mogą bawić się w przedszkolu powinny być oznaczone znakiem CE. Należy pamiętać o tym, że o ile pomiędzy przedszkolem publicznym i prywatnym istnieje różnica polegająca na tym, że nie placówka prywatna nie podlega odgórnym wymogom lokalowym, budowlanym, Sanepidu itd. , to w przypadku przedszkola niepublicznego trzeba się do nich dostosować.